19 Ekim 2012 Cuma

Nasıl Alışveriş Cini Olunur?

1) Alışveriş Sepetinizi Belirleyin


İster kağıda ister aklınıza yazın. Bu listeye eklemeler/çıkarmalar yapabilirsiniz. Mesela ispanyol paça pantolon istiyorsunuz. Bir mağazada denediniz ve vücudunuza hiç uygun bir seçim olmadığını gördünüz. Hemen listeden silebilirsiniz. Veya ısrarla almak istediğiniz hardal rengi bluz, denediğinizde ten renginize uymadı ve solgun gösterdi. Öyleyse onu da listeden çıkarabilirsiniz. Sepetinizi belirmeniz, mağazalarda gözünüzün her bir şeye kaymasını engeller. İhtiyacınıza odaklanırsınız.

2) Tez Canlı Olmayın


Biz kadınlar alışveriş konusunda biraz tez canlıyız. 6 ay sonra kuzeniniz evleniyor ve siz şimdiden bir abiyeyi almayı kafaya koydunuz. Çünkü o mağazanın önünden her geçtiğinizde gözünüze çarpıyordu. Düğün fırsatıyla da koşup onu almak istiyorsunuz. Durun! Gördüğünüzü aklınızda bulundurun ama hemen almayın. Çünkü önünüzde kaçmayan bir zaman var. Vücudunuza, teninize, bütçenize, zevkinize daha uygun bir şey bulma şansınız hiç de az değil. Mutlaka başka şeyler görüp pişman olacaksınızdır. Veya zımbalı pantolon almayı kafanıza koydunuz. Karşınıza çıkan ilk zımbalı pantolonu, zımbalı pantolon istiyorsunuz diye almayın. Bakın, gezin, araştırın, keşfedin.


3) İşinizi Garantiye Alın


Bir online alışveriş sitesinde bir puma spor ayakkabı beğendiniz. İnternet fırsatı olduğu için mağazada ya aynı fiyatta yok ya da aynı modelde. Ancak ayakabılarınızın kimi 36 kimi 37 kimiyse 38 numara. Daha önce bir puma ayakkabı giymediğiniz ve ayakkabının kalıbının nasıl olduğunu bilemdiğinizden endişeye kapıldınız. Yapmanız gereken bir puma mağazasına alıcı gibi gidip, beğendiğiniz ayakkabı modeline en uygun ayakkabının numaralarını deneyip hangisini almanız gerektiğine karar vermek. Aynı şey bir deri cekette veya saten dar bir elbisede de başınıza gelebilir. Temkinli olun. Hem iade süreciyle uğraşmaz hem de beklemezsiniz.


4) Fırsatları Kaçırmayın


Yaz olsun, kış olsun kurtarıcı kıyafetler vardır. Belirli renkler; siyah, beyaz, kırmızı, gri ve kahverengi gibi. Bu tarz renkler dönem modası ne olursa olsun gardrobunuzda bulunur. Moda diye aldığınız pembe fosforlu bluzunuzu ne sıklıkta giydiniz? Her gün giyemeyeceğinize göre yukarıda yazan temel renkleri de muhtemelen giydiniz. Gelelim sezon sonu fırsatına. Her dönem giyebileceğiniz tarzda kotlar, bluzlar, şortlar, taytlar, spor ayakkabılar, eşofmanlar... Tüm bunlar önünüze çok uygun fiyatlarla sunuluyor. Belli bir dönemin moda kıyafetlerine odaklanmaz, basic ve casual kıyafetlerden tercihinizi kullanırsanız bunlar sizi çoğu kıyafet gibi yarı yolda bırakmaz.


5) Dikkatinizi Kaybetmeyin


Alışveriş yaparken kıyafetlerdeki sorunlar çoğu zaman gözden kaçar. Hele ki alacağınız şeye tam anlamıyla bayıldıysanız... Dar mı bol mu potluk mu var... Görmezden gelebiliriz veya görmeyebiliriz. Denediğiniz kıyafetin uzun vadede giyilebilir bir parça olduğuna dikkat edin. Dolaplarımız bir kere giyilmiş veya hiç giyilmemiş şeylerle dolu değil mi?


6) Önce Kendinizi Dinleyin


Daha önce kimseye bu kadar yakışmamıştı... Derler. Tam size göre... Genelde hoşumuza gider ve herkese aynı şeyleri söylediklerini hatırlamak istemeyiz. Ama ne yazık ki aynı kıyafetin iki farklı bedenini giydiğinizde de ikisine de tam oldu diyorlar. Bunun dışında kasada farklı çıkan fiyatlara dikkat edin. Çünkü tecrübe ettiğim gibi fazla olan fiyatı gerçek fiyatıymış gibi geçiştirmeye çalışıp doğru barkodu denettirdiğinizde sonucu görünce hırçınlaşabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Alışveriş saati... :)

Devam edecek...

2 yorum:

 1. ah ah o yanlış barkod okumalar yüzünden az kavga etmedim satış görevlileriyle.. ukalalık da diz boyu hani bi özür dilense önemsemem alırım ama sen ne anlarsın boyutuna geldimi alacağımı bırakıp çıkarım ..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba;
  Sizi beğenerek ve severek takip ediyorum.Özellikle perdeleriniz bir harika :)
  Ben de sizi bloguma beklerim.
  Sevgilerimle,
  Güzellik Sanattır!
  guzelliksanattir.blogspot.com

  YanıtlaSil

Bir yorum bırak, sence? :)