15 Ocak 2012 Pazar

Yalan Dünya

13 Ocak cuma günü ilk bölümü yayınlanan Yalan Dünya dizisi şu sıralar oldukça popüler. İkinci bir Avrupa Yakası vak'ası gibi gözüküyor. Gülse Birsel'in oyunculuğuna burun kıvırıp Avrupa Yakası'nın sıkı takipçisi olanlar, şimdi yine bir Gülse Birsel eseri olan Yalan Dünya'nın takibindeler. Çünkü Gülse Birsel iyi iş çıkarıyor.
Gelelim diziye. İlk bakışta Avrupa yakasını andıran çok şey var. Popüler bir semtte oturan bir geniş aile ve ailenin aynı apartmanda kiraya verdiği bir daire, en karakteristik tiplerden Burhan Altıntop yerine bir Selahattin, evin girişken anne ve babaları, ailenin bir ticaret işi; muhallebiden inşaat sektörüne, yine postmodern bir semtte bulunan eski evler, saf yenge olmuş evin saf ve görgüsüz kızı vs. Bunların yanında oyuncularda da aynı durum söz konusu. Gülse Birsel, Hasibe Eren, Sarp Apak; en yoğun roller yine burada.
Dizi her cuma akşamı Kanal D'de 20.00'da...

İlk bölümü kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenlere dizinin 1. bölümünün tamamı için,
1.Bölüm Yalan Dünya Video:
1.Bölüm / Yalan Dünya / Diziler / Video / Kanal D Web TVRoller:
Altan Erkekli - ŞEHMUZ
Antakya’lı Kocabaş Ailesi’nin babası, yumuşak görünümlü ama katı bir baba.
Fusün Demirel - SERVET
Kendi dünyasının, kendi bildiklerinin kurallarıyla dünyayı algılayan, ailenin babasıyla aynı alaturka çizgisinden giden anne.
Olgun Şimşek – SELAHATTİN
Kocabaş Ailesi’nin Adıyamanlı sürekli pot kıran tilki damatları.
Olgun Şimşek – AHMET
Kocabaş Ailesi’nin damadı tilki Selahattin’in ikizi, başarısız bir oyuncu.
Beyazıt Öztük – RIZA
Kocabaş Ailesi’nin bekar; zorla evlendirilmeye çalışılan, çapkın biraz da aile tarafından bastırılmış yaşı da kemale ermeye doğru giden oğulları.

Gülse Birsel – DENİZ
9 Eylül Üniversitesi'nde konservatuar okumuş, ara sıra dizilerde figüranlık yapan 34 yaşında, İzmirli.
Rıza & Deniz


Hasibe Eren – GÜLİSTAN
Kocabaş Ailesi’nin evliliğiyle problemli, görgüsüz, sınıf atlama derdinde çok bilmiş kızları.
Sarp Apak – EMİR
Popüler oyuncu. Her akşam başka kızla takılan, Bora’nın liseden kankası.
Öner Erkan – BORA
Hafif serseri, hayatına nasıl yön vereceğini bilemeyen Deniz’in kardeşi.
Nihal Yalçın – AÇILAY
Nevrotik, yarım entellektüel.
Bartu Küçükçağlayan – ORÇUN
Kocabaş Ailesi’nin tuhaf, otistik görünümlü, evden üniversite bahanesiyle tüymeye çalışan sorunlu ve kurnaz torunları.
Tuna Orhan – TUFAN
Yapımcı/yönetmen/senarist, televizyonun en üçkağıtçı, en hırsız, en omurgasız “dahi çocuğu”.
Ömür Arpacı – REİS
Kocabaş Ailesi’nin inşaat şirketindeki aşırı dürüst ve açıksözlü Karadenizli elemanı.
Hakan Meriçliler – ÇAĞATAY
40 yaş civarı, yakışıklı, en azından karizmatik, DT oyuncusu, dizilerin popüler jönü. Kendi sesinin etkileyiciliğinin cazibesine kapılmış, kendi yakışıklılığına, karizmasına hayran, çapkın, hatta asılgan bir adam. Herkesi kendisine hayran sanıyor.
İrem Sak - TÜLAY
Selahattin’in metresi, Beyoğlu’nda bir pavyonda çalışıyor.
Gupse Özay – NURHAYAT
28 yaşında, Antep’li bir ailenin burada doğmuş büyümüş kızı. Alaturka, ataerkil aileden geliyor. Nurhayat, eteği belinde zengin ev kızı. Lise mezunu. Hanım teyzelerin bayıldığı türden. Çok konuşkan ancak titiz, tertipli ve hamarat.
Gönül Ülkü – AFİFE
İstanbul’da yaşayan, eski devlet tiyatrosu oyuncularından, Deniz ve Bora’nın anneanneleri.

Dizi müziklerinden jenerik yalan dünya gibi bazı müzikleri Nil Karaibrahimgil yapıyor.
Yönetmen: Jale Atabey Özberk
Senarist: Gülse Birsel

Dizi özet: 
Kocabaş Ailesi’nin otoriter babası Şehmuz ve evin titiz hanımı Servet, aynı evde damadı Selahattin, kızı Gülistan, torunu Orçun ve bekar oğlu Rıza'yla beraber oturmaktadır. Antakya’dan Cihangir’e taşınan Kocabaş Ailesi geleneklerine bağlı olan babaları Şehmuz'un hakimiyeti altındalardır. Damat Selahattin, karısı Gülistan’a hiç bağlı değildir; üstelik onu pavyonda tanıştığı Tülay'la aldatmaktadır. Evin tek oğlu olan Rıza, hiç sevmediği Nurhayat'la ailesinin baskısı ile nişanlanmıştır. Ancak bu duruma daha fazla katlanamaz ve Nurhayat’tan ayrılma kararı alır. Bu karar Kocabaşlar için yıkım olur. Aile, Rıza ve Nurhayat’ın aralarını düzeltmek için seferber olur. Bu olaylar yaşanırken bütün ailenin yaşamını değiştirecek bambaşka bir gelişme yaşanır. Deniz, yanında kardeşi Bora'yla beraber, bir dizide 1 bölüm konuk oyunculuk yapmak için İzmir’den İstanbul’a gelir. Senelerdir aradığı fırsatı bulamayan Deniz’in hiç beklemediği bir anda şansı döner. Dizinin baş rol oyuncusu sette olay çıkarıp işi bırakır. Bir anda bölüm oyunculuğundan baş role terfi eden Deniz, İstanbul’da ev arayışına girer. Setteki diğer bir oyuncu Açılay da ev aramaktadır ve Deniz’e ev arkadaşı olmayı teklif eder. Şehmuz da Rıza’ya kızar ve Nurhayat'la evlendirdikten sonra oturmasını planladığı yan daireyi kiraya vermeye karar verir. Herkes bu daireyi tutmak üzere harekete geçer. Damat Selahattin o dairede metresi Tülay’ı oturtmayı planlarken, büyük bir tesadüf neticesi Deniz ve Açılay da aynı eve talip olurlar. Ancak Şehmuz Bey evi sadece ailelere kiralamaktadır. Daireyi çok isteyen Deniz, Açılay ve Bora’nın akıllarına bir plan gelir. Plan işe yarar, Şehmuz'u ikna edip evi tutarlar. Ancak ilk başta yolunda giden işler kısa bir süre sonra kontrolden çıkarlar. Hayali suya düşen Selahattin, Denizler'i evden attırmanın yolunu ararken, evin başkasına kiralandığını duyan Tülay, Kocabaşlar’ın evine baskın yapar. Bu sırada Deniz ve Açılay’ı TV'de gören Şehmuz kandırıldığını anlar ve ortalık karışır. Üstelik Rıza'yla Deniz arasında da yeni bir aşk filizlenmektedir.


http://twitter.com/#!/YalanDunyaDizi
Yalan Dünya Oyuncuları:
http://www.diziler.com/dizi/yalan-dunya/oyunculari

Hiç yorum yok:

Bir yorum bırak, sence? :)